12 Ekim 2007 Cuma

Tansiyon aleti kullanımı

Kullanımı
Kullanımı basittir ve kullanım klavuzu satın aldığınız alet ile birlikte verilmektedir. Bir açma kapama düğmeleri ve önceki ölçüm değerlerini gösteren bir hafıza düğmeleri vardır. Ölçümü kolun üstünden ya da bilekten yaparken aletin ölçümü yapılan kişinin kalp hizasında tutulması gerekmektedir.

Bununla birlikte bazı modellerinde nabız ölçme yetisi de vardır.

Civalı veya havalı tansiyon aletleri
Civalı tipte bir tansiyon aleti
Civalı tipte bir tansiyon aleti

Bu tipteki tansiyon ölçerler manuel (el ile) çalışırlar ve şu parçalardan oluşurlar:

* Havanın doldurulduğu manşon
* Basıncın ölçüldüğü ve gösterildiği manometre
* Bu ikisini birbirine bağlayan borular
* Ölçüm yaparken kullanılan stetoskop


Detaylı kullanımı
* Manşonunun havası iyice boşaltılır.
* Ölçüm yapılacak kişinin kolundaki atardamar el yarımıyla bulunur. Atardamar, dirsek kıvrımının iç tarafındadır ve baş parmak ya da işaret ve orta parmakaların uç kısımları ile kolayca hissedilebilir.
* Manşon, dirsek kıvrımının 3 ile 4 cm kadar üst kısmına doğru, içindeki hava torbası kol arterini ortalayacak şekilde ve kolu tam saracak şekilde, ne çok sıkı, nede çok gevşek olarak yeterli bir sıkılıkta kola sarılır.
* Steteskop kulaklığı ölçümü yapan kişi tarafından kendi kulağına takılır
* Steteskopun tambur kısmı (diyafram olan kısmı), manşonun altına tamamen girmeyecek biçimde, atardamar üzerine fazla bastırmadan koyulur.
* Pompanın ucundaki vana kapatılarak manşon basıncı, ölçüm yapılan kişide beklenen sistolik arter basıncı (büyük tansiyon) 15-20 mm Hg daha yüksek olacak şekilde arttırılır, ya da manşon basıncı artırılırken steteskop aracılığıyla sesler (Korotkoff sesler) dinlenir ve manşon basıncı, seslerin kesildiği basınçtan 15-20 mm Hg daha yüksek olacak şekilde arttırılır.
* Vanası yavaşça açılır manşon basıncının saniyede 1-2 mm Hg hızla düşmesi sağlanır ve bu esnada stetoskop aracılığıyla sesler dinlenir.
* Seslerin ilk geldiği anda manometreden okunan basınç büyük tansiyondur.
* Manşon basıncı düşürülürken ses gelmeye devam eder, daha sonra sesin şiddeti azalır ve bir noktada duyulmaz olur. Sesin duyulmadığı anda okunan basınç değeri ise küçük tansiyondur.
* Steteskop kulaktan çıkartılır ve manşonun içindeki hava tamamen boşaltılarak alet koldan çıkartılır.

Hiç yorum yok: